Перший газетний конгрес шокував ринок

Обмінятися думками про боротьбу з кризою запропонувала учасникам Конгресу організатор — Асоціація «Незалежні Регіональні видавці України» за підтримки Національної Спілки журналістів України. Лише дві цифри: в Конгресі прийняли участь 80 учасників, понад 60 видавництв, газети яких щотижнево читає понад 40 мільйонів українців!

Для участі у конгресі прилетіли видавці з семи країн світу. Організацією виготовлення якісного друкованого продукту в умовах світової кризи поділився з учасниками конгресу лідер Всесвітнього Форуму Редакторів (WEF) Бертран Пекері з Парижа. Директор з досліджень Всесвітньої Асоціації Газет (WAN) Тетяна Рєпкова (Франція) порівняла вплив кризи на світову й українську медіа-економіку. Про інструменти виходу з кризи вели мову інші зарубіжні гості – Ярослав Токарчик, генеральний директор видавництва «Газета Ольштинська»; Роман Галло, генеральний директор FutuRoom (Чехія), Гільєрмо Шмітт, генеральний директор, шеф-редактор ЗАТ «Сегодня-мультимедиа», який тривалий час працював у провідних виданнях Аргентини. Власні «рецепти» зменшення негативного впливу кризи на видання газет оприлюднили керівники провідних вітчизняних ЗМІ.
Форум засвідчив, що вітчизняні видавці знаходяться у набагато складніших умовах у порівнянні із зарубіжними колегами. Навіть за умов кризи зарубіжні видання отримують суттєві фінансові вливання. Яскраве підтвердження — празька газета FutuRoom. 25 мільйонів євро (!) отримає ця група видань протягом двох перших років існування. «Нам би такі кошти!» — зітхали представники вітчизняних ЗМІ, слухаючи виступ колеги з Чехії. Втім, певні обнадійливі новини прозвучали й для наших видавців.

Газетні кіоски виготовлять за кошти держави?

В.о. голови комітету Держтелерадіо України Олег Наливайко схвально відгукнувся про те, що форум дасть можливість вітчизняним видавцям дізнатися про європейський досвід у боротьбі з кризовими явищами. Пан Наливайко обнадіяв наших видавців повідомленням про наміри уряду тісніше співпрацювати з незалежними ЗМІ. Підготовлено постанову Кабміну про виділення коштів для розповсюдження книг та періодичних видань через спеціально створені кіоски, — наголосив пан Наливайко. – Державні органи влади зобов’язані створити такі кіоски повсюди — від району до столиці. Бо на це виділяються бюджетні гроші (цікаво, чи скоро їх поставлять у нашому місті?).
Голова Національної Спілки журналістів Ігор Лубченко нагадав про те, що Спілка протягом останніх років неодноразово порушувала питання про роздержавлення періодичних видань, виведення їх з-під опіки органів влади. «Важко бути принциповим в лабетах влади, — образно висловився виступаючий. – ні для кого не є таємницею, що подекуди органи влади просто збиткуються над журналістами. Тоді як влада повинна допомагати, а не заважати говорити людям правду».

Олександр Човган, голова ради директорів Асоціації «Незалежні Регіональні видавці України», підготував законопроект про вільну торгівлю газетами, і передав його на розгляд Верховної Ради. Цей документ стане на заваді тим, хто перешкоджає утвердженню свободи слова насамперед у регіонах, де виходять друковані ЗМІ під «дахом» владних структур. Він розказав про реальні проблеми видавців та факти тиску на них з боку місцевої влади. Наразі ці зверенення перевіряються, та по кожному випадку буде відповідна реакція. Про це будуть публікації у виданнях, які охоплюють десятки мільйонів українців та мільярди людей у всьому світі, — адже Всесвітня Асоціація Газет (WAN) та Всесвітній Форум Редакторів (WEF) у цьому році зробили дуже великі кроки на зустріч українським видавцям.

”Розповідати, як друзям біля багаття”

-Ми вдячні кризі за те, що зрозуміли, наскільки важливим є для нас Читач. Люди повинні отримувати задоволення, читаючи газету. Розповідати їм про події треба так, як ми це робимо під час спілкування з близькими друзями, в лісі, сидячи у вогнища. Тобто казати правду, без недомовок та не брехати, навіть у дрібницях. Тоді й Читачі голосують за таку газету своїми гривнями, — поділився секретами корпоративної культури членів Асоціації її лідер.

Головним бізнесом для видавців стало говорити людям правду. Якщо вони відчують найменшу фальш – перестануть вірити газеті.

Безкоштовні газети – світове явище

Учасники Конгресу дізналися про ще одну світову тенденцію – зростання кількості безкоштовних газет. Як зазначила у своєму виступі Тетяна Рєпкова, протягом останніх п’яти років їх загальний тираж зріс на 8%. Лідерами у розповсюдженні таких видань є Італія й Іспанія. Так само збільшується число щоденних газет. З 2005 року їх загальний тираж зріс на 40 мільйонів примірників. Китай, Індія і Японія мають більше половини щоденних газет.

Читачі розумнішають з кожним днем!

За даними дослідників, читач однієї з найбільших світових газет – «Нью-Йорк-Таймс» протягом одного дня отримує інформації більше, ніж її мав читач у 18-му столітті за все своє життя. Мова, звісно, не про «Нью – Йорк – Таймс». Просто замислитесь, скільки зараз каналів інформації: газети, FM радіо, інтернет, телебачення, мобільні телефони! Тому й Читач розумніше і мудріше з кожним днем, і наука розвивається семимильними кроками.

У редакцію на чашку кави

У газеті «Сегодня» під час кризи створили спортзал для зняття стресів. А ось у Празі газету FutuRoom розмістили в… кафе. Генеральний директор цього видання Роман Галло, як уже згадувалося вище, переконував учасників конгресу, що такий підхід є дієвою формою зближення читачів з журналістами. У такому кафе постійно проводять різноманітні заходи з читачами. До того ж, різних вікових категорій. Там же читачі підказують журналістам нові теми публікацій.

Українські видавці активно шукають стежки до зближення з читачем. Ці пошуки мають різні форми. Поки що у зарубіжних країнах вони йдуть більш ефективно, але ми все ближче наближаємость до Європи. Відстаємо ми від Польщі на 7 років, від Німеччини – на 15. Проте дуже добре, що Україна йде все ж таки по шляху розвитку демократії, а не «іншим шляхом», як, наприклад, це відбувається у Росії.

-У найближчі п`ять років кардинально зміниться робота журналістів. Таку думку висловив директор Всесвітнього редакторського форуму Бертран Пекері. За його словами, журналіст перестане виконувати роль вчителя, в якій він знаходиться нині, а читач – учня. Щоб завоювати читача, доведеться бути з ним поруч, бути його другом.
Що ми, шановний Читач, й будемо намагатись робити.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: